Cray wybiera procesory Cavium

Cray wypuszcza na rynek swój pierwszy superkomputer zawierający procesor RISC oparty na architekturze ARM. Chodzi o superkomputer Cray XC50, w którym Cray będzie instalować produkowany przez firmę Cavium układ ThunderX2.

Układ ThunderX2 bazuje na 64-bitowej architekturze Armv8-A. Cray zapowiada, że superkomputer XC50 będzie oferowany razem ze wszystkimi programistycznymi narzędziami rodzimej produkcji, takimi jak Cray Linux Environment, Cray Programming Environment, zoptymalizowanymi pod kątem architektury ARM kompilatorami oraz bibliotekami.

Cray informuje, że superkomputer będzie dostępny w dwóch wersjach: z szafami chłodzonymi cieczą, albo powietrzem.

Systemy chłodzone wodą są będą oczywiście droższe, ale ze względu na możliwość większego zagęszczenia układów ich wydajność będzie znacząco większą. Będą więc adresowane do bardziej wymagających użytkowników.

Ważne jest to, że systemy obliczeniowe XC50 – które pojawią się w ofercie firmy Cray w drugim kwartale 2018 roku – można będzie instalować w tych samych szafach w których znajdują się komputery zawierające intelowskie procesory Xeon Phi oraz akceleratory GPU Nvidia Tesla.